На 24 октомври в Регионален исторически музей – Ямбол ще бъде открита мултимедийна фотографска изложба „Светът на дирижаблите: когато Ямбол беше част от него“ (The World of Airships: When Yambol Was Part of It), съобщи Кремена Димова, говорител на музея. Събитието се организира съвместно с Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата на професор Масимилиано Пинучи (Италия) „Airships - Designed for Greatness” и ще бъде представена от самия него.
Показана за първи път в Триест (Италия) през 2018 г., в първоначалния си вариант изложбата разказва за епохата на дирижаблите – небесните гиганти, които през втората половина на XIX век превръщат в реалност мечтата на хората да пътуват сред облаците и да прелитат над океани и неизследвани територии, разказва Кремена Димова. Оригинални широкоформатни рисунки и фотографски изображения проследяват еволюцията в развитието на въздушните гиганти. Чрез видео и аудио материали са представени и завладяващи лични истории, допълва тя.
Античните бижута, задигнати от музея "Грюнес Гевьолбе" в Дрезден при грандиозен обир преди близо пет години, бяха изложени отново в германския град, предаде ДПА.
Ценности са показани нереставрирани - в състоянието, в което бяха открити през декември 2022 г.
"Щастливи сме и изключително благодарни. Днес е прекрасен ден за нас", каза Михаел Кречмер, премиер на провинция Саксония, откривайки отново изложбата.
Марион Акерман, ръководител на Дрезденските държавни художествени колекции, определи деня като "особено красив момент".
Бижутата са изложени под специално осветление във витрина заедно с оцелелите при обира скъпоценности. По-внимателно вглеждане обаче разкрива повреди по тях.
"В момента приемаме, че всички части могат да бъдат възстановени", каза Акерман. "Предстои да бъдат привлечени международни експерти, но понастоящем бижут
„Банско джаз фестивал“ и Вики Алмазиду отбелязват 100-годишнината от рождението на Сара Вон с „Божествената“ на сцената на фестивала в шестата вечер от 27-ото му издание.
Заедно с нея излизат музикантите Мирослав Турийски на пиано, Васил Хаджигрудев на контрабас, барабанистът Атанас Попов и Велислав Стоянов на тромбон.
Като „вокален феномен“ организаторите на „Банско джаз фестивал“ описват Вики Алмазиду, която е работила и записвала с Милчо Левиев, Били Кобъм, Питър Ърскин, Глен Ферис, Аирто Морейра, Чико Фрийман, Крейг Бейли, Грегори Симадопулос, Дейвид Мъри, Йотис Кьорцоглу, Валери Костов, Олег Чали, Антони Дончев, Теодосий Спасов, Петър Салчев, Франсиско Мела, Велислав Стоянов, Михаил Йосифов и много други.
Тази вечер на голямата сцена излизат и „Спектрум & Фрийплей акапела“. „Спектрум“ е българска акапелна група с уникален стил и подход
От 17 септември Националният политехнически музей (НПТМ) ще бъде домакин на новата фотографска изложба „София, уловена във времето“. Тя е създадена от Елина Нинова – фотограф и журналист и представя някои от най-емблематичните здания на София, построени през вековете и оцелели до наши дни, съобщиха от екипа на музея.
В експозицията са включени предимно снимки на обществени, търговски и жилищни сгради, построени в периода след Освобождението, когато има значителен растеж в строителната индустрия и столицата бързо придобива модерен европейски вид. Не са пропуснати и архитектурни паметници от предходни епохи, като раннохристиянската базилика "Св. София", дала името на града и др.
Работата на Елина Нинова подчертава разнообразието от архитектурни стилове, представени в града. Особен интерес предизвикват изображенията на обектите, съчетаващи европейските с
Чрез работата си сме пазители на занаята и е нужно да го съхраним. С него са се занимавали хора, които вече са на преклонна възраст, а ние трябва оставим занаята като нематериално наследство и след нас. Това каза Боян Минчев, майстор шекерджия, кандидатурата на област Габрово за „Живи човешки съкровища – България“.
Той посочи, че е трето поколение майстор шекерджия. Този занаят е в семейството му от над 45 години, самият той се занимава със изработване на сладки по домашни рецепти, ръчно приготвени от почти 19 години. Минчев смята, че тънкостите в работата му трудно се усвояват. В семейството му се държи на традициите и затова той е бил 10 години чирак, след това 2 години - калфа и накрая станал майстор, след като положил изпит за правене на сусамки.
„Занаятът ме зарежда, носи ми много удоволствие и особено, когато има обратна връзка с хор
"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник." Това каза ръководителят на Катедра "Рисунка" към Националната художествена академия доц. д-р Атанас Атанасов по време на откриването на изложбата "Вечният конферанс" в Дружество на бургаските художници в морския град.
Изложбата е продължение на проект на академията, започнал през 2019 г. под същото заглавие, и цели да срещне широката публика с някои от ценните творби, които се съхраняват в музейната експозиция на най-старото висше учебно заведение за визуални изкуства в България.
Най-ранната творба е от края на XIX в., а сред най-разп
Оригиналното съдържание на изложбата е обогатено с разказ за ямболската следа в света на дирижаблите. В началото на ХХ век край града е изградена база с хангар за цепелини. Решението е на тогавашното Министерство на войната от 26 ноември 1915 г. Специално внимание в изложбата е отделено на легендарния цепелин L59 и неговото епично пътуване през 1917 г., посочват още от историческия музей в града. Наричан от местните „Ямболският цепелин”, L59 влиза в историята с поставен рекорд за продължителност на полет без кацане – 6 800 км до Хартум, Судан, и обратно за 95 часа и 5 минути. Днес в общинския Музей на бойната слава в Ямбол може да бъде видян макет на цепелина в мащаб 1:24 като част от експозиция, посветена на участието на България в Първата световна война.
Авторът и куратор на изложбата, която ще бъде открита на 24 октомври, проф. Масимилиано (Макс) Пинучи, e дизайнер, любител-пилот и експериментатор. Участва в творческото ръководство на различни изследователски и аеронавигационни проекти, сътрудничи на Генералния щаб (5-ти отдел) на Военновъздушните сили на Италия по проекти за разпространение на авиационната култура, представят гост-лектора си домакините от Историческия музей в Ямбол.
Опра Уинфри, Пол Маккартни, Уил Смит и Лени Кравиц са сред известните личности, отдали почит на Куинси Джоунс, който почина на 91-годишна възраст на 3 ноември, предаде Асошиейтед прес.
"Единственият и неповторим Куинси Джоунс ме "откри" за филма "Пурпурен цвят" през 1985 г. Животът ми се промени завинаги към по-добро след срещата с него", написа Опра Уинфри в профила си в Инстаграм. Тя отбеляза, че Джоунс "ходеше с широко отворено сърце и се отнасяше към всекиго така, сякаш е най-важният човек, когото някога е срещал". Уинфри призна, че покойният музикант е бил първият човек, когото е обичала безусловно.
Пол Маккартни отбеляза, че за него е било привилегия да познава Куинси Джоунс от много години. "Той беше изключително талантлив... Беше приятел с Джордж Мартин, продуцентът на "Бийтълс", и двамата създадоха много хубава музика. Куинси, или "Куинс", или "Кю",
Художничката Мария Алексиева ще представи в Бургас най-новата си самостоятелна изложба "Приливи и отливи", по която работи повече от година. Тя ще бъде открита на 23 октомври, съобщават домакините от галерия "Неси".
Новите живописни платна на авторката се фокусират върху цикличността и постоянното движение в природата и живота. В творбите си тя набляга на пастелните тонове и използва акрил върху платно, с което пресъздава морски брегове, хоризонти, както и минималистични отражения на светлината на различни места.
За изложбата на Мария Алексиева д-р Марина Владева пише, че в нейната живопис "домът е ключов, особен енергиен топос" и като място на споделеност присъства във всяка нейна експозиция. "Иконографското образование не пречи, а допълва модерната живопис, която Алексиева създава. Защото зад много от сюжетите се прокрадва връзката с Абсолюта, който като нишкат
Артистичният тандем Мария Зафиркова и Димитър Трайчев откриха съвместна изложба във варненската галерия A&G Art Meeting. Поканата за тяхната изява е дошла от галеристите Анна Халамян и Герхард Хорнман.
Изложбата е наречена „ЗафТра“ (ZafTra) 24 и съдържа три дяла, обясни на откриването Анна Халамян. Мария Зафиркова представя шест нови акрилни платна от цикъла „Спонтанно“ в размер 60 х 60 см, а Димитър Трайчев показва за първи път във Варна дигиталната серия „Ако искаш мир, готви се за война“ (Si vis pacem, para bellum), създадена през 2023 г. Има и една съвместна работа, която се нарича „На бос крак“ и включва четири директно сканирани асамблажа на Зафиркова, разгърнати до 12 варианта, които са били ползвани през 1999 г. за календар на чорапена фирма.
За своите творби Зафиркова сподели , че са правени типич
Седмото издание на международния фестивал за дизайн „Мелба“ ще се проведе от 1 до 11 ноември в София.
В програмата са включени изложби, творчески работилници, дискусии и еднодневният симпозиум „Мелба“, съобщават организаторите от „Комплект“.
Международния фестивал за дизайн „Мелба“ представя пред местната публика някои от най-влиятелните фигури в сферата на графичния дизайн, дизайн изследванията, илюстрацията, архитектурата, кураторската работа, продуктовия и индустриалния дизайн, посочват от екипа. „Симпозиумът „Мелба“ е централното събитие във фестивала и ще се състои на 2 ноември в „Топлоцентрала“.
Той представя шест студиа от четири различни държави, уточняват организаторите.
Сред тях е Сийтал Соланки, основател на студиото за дизайн Ma-tt-er, който изследва връ
Актьорът Тимъти Шаламе - една от най-търсените звезди на Холивуд от по-младото поколение, се появи изненадващо на конкурс за свои двойници в Манхатън, Ню Йорк, предадоха Асошиейтед прес и АФП.
Около 20 млади мъже с изсечени челюсти и вълнообразна коса с цвят на лешник се бяха събрали в нюйоркския парк "Вашингтон скуеър", когато около 30 минути след началото на събитието актьорът от "Призови ме с твоето име" се появи за изненада на всички.
Тимъти Шаламе се промъкна през тълпата, скрит зад черна маска и бейзболна шапка, преди да се насочи към двама двойници, които позираха за снимки. След като застана помежду им, 28-годишният актьор свали маската си, а паркът беше оглушен от писъци. Моментът беше запечатан на снимки, които бързо се появиха в социалните мрежи. Не липсваха и скептици, които се чудеха дали това наистина е холивудската звезда или просто някой негов много добър
Проектът „Светът на дирижаблите: когато Ямбол беше част от него” се реализира съвместно от екипа на музея в Ямбол и на Националния исторически музей, където изложбата също ще бъде представена през 2025 година. В Ямбол тя може да бъде разгледана до 28 февруари.
Мултимедийна фотографска изложба стана възможна благодарение на активното съдействие и финансова подкрепа на Фондация “Америка за България”, чиято ангажираност към запазването и популяризирането на културно-историческото богатство на България ценим високо, допълват организаторите на експозицията.